8. Luukku 2020 – Meidän JKL -valokuvanäyttely

Uutinen 8.12.2020 klo 8.26

Joulukalenterin kahdeksannessa luukussa pääsemme katsomaan, miltä Jyväskylän kaupunkiympäristö näyttää nuorten silmin.

Kulttuuriperintökasvatuksen seuran koordinoimassa Kaikkien kaupunki! Osallisuutta yhteisöllisyyttä ja kestäviä tiloja -hankkeessa toteutettiin kevään 2020 aikana digitaalinen valokuvanäyttely yhdessä Jyväskylän kaupungin Kuvasta viestiksi -nuorten taidetyöpajan kanssa. Näyttelyn lopputuloksena syntyi seitsemän valokuvasarjaa ja tarinaa siitä, miltä Jyväskylän kaupunkiympäristö näyttää nuorten silmin. Kaikki valokuvasarjat ja tarinat ovat katsottavissa osoitteessa meidanjkl.net.

Kaikkien kaupunki! -hankkeessa toteutetaan kolmessa pilottikunnassa (Jyväskylä, Lappeenranta ja Kouvola) erilaisia lasten ja nuorten osallisuuskokeiluja. Niissä kehitetään uusia osallisuusmenetelmiä lasten ja nuorten lähi- ja kaupunkiympäristön suunnitteluun sekä kestävän kulttuurin tuottamiseen liittyen. Lisätietoa hankkeesta löytyy Kulttuuriperintökasvatuksen seuran nettisivuilta kulttuuriperintokasvatus.fi/kaikkienkaupunki.